Taidekohteet 2023

AKAA                                                                      

  1. Vainonen Anneli, Petsamontie 20, 37800 Toijala, kuvataide

HÄMEENKYRÖ                                                                                 

  1. Koski Reetta, Pukinniementie 95, 39130 Sasi, kuvataide, kuvitus, keramiikka

IKAALINEN                                                            

  1. Järvensivu Kirsti, Ateljee Kollaasi, Soutajantie 2, 39500 Ikaalinen, kuvataide
  2. Ristamäki Sirpa, Ateljee Kollaasi, Soutajantie 2, 39500 Ikaalinen, kuvataide
  3. kolmas näyttely – Eskelin & Ristamäki, Kauppakeskus Komppi, Karhoistentie 3, 39500 Ikaalinen, kuvataide
  4. Ateljee Helmi Koiviola, Hietamäenrinne 5,39500 Ikaalinen, maalaus

KANGASALA                                                         

  1. Hillo Mari, Savikontie 3, 36110 Ruutana, grafiikka
  2. Mansikka-aho Päivi, Kesäpäivän Galleria, Huhmarintie 36, 36200 Kangasala, kuvataide
  3. Torhola Maija, Katajatie 42 (käynti sisäpihalta), 36200 Kangasala, grafiikka, kuvataide, maalaus
  4. Viskari Marika, Tykkitie 1, 36240 Kangasala, kuvataide, maalaus, muotoilu

LEMPÄÄLÄ                                                            

  1. Toivonen Pauliina, Visualiina, Junkkaalan tila, Vesastontie 6, 37530 Lempäälä, kuvataide

MÄNTTÄ-VILPPULA                                                                       

  1. Kallio Emmi, Galleria Halmetoja, Kauppakatu 25, 35800 Mänttä, kuvataide, maalaus
  2. Kuulusa Pirjo, Tallitaide, Jahtikatu 10, 35800 Mänttä, maalaus
  3. Mäntän Taideseura ry, Koulukatu 5, 35800 Mänttä, kuvataide
  4. Laine Janne, Studio Janne Laine, Sillanpäänkatu 5 B, 35820 Mänttä, grafiikka, kuvataide

NOKIA                                                                    

  1. Nokian kuvataiteilijat ry, Taidetalo, Souranderintie 7, 37100 Nokia, kuvataide
  2. Nokia Art 24 galleria, Yrittäjäkatu 24, Huone 9, 37100 Nokia, kuvataide
  3. Lehtonen Saija, Nokian Portti, Pirkkalaistie 1, 2. kerros, 37100 Nokia, korutaide, kuvataide, käsityö
  4. Halkosaari Iris, Nokian Portti, Pirkkalaistie 1, 4. kerros, 37100 Nokia, kuvanveisto, kuvataide
  5. Paasonen Hannu, Nokian Portti, Pirkkalaistie 1, 4. kerros, 37100 Nokia, korutaide, kuvanveisto, kuvataide
  6. Ala-Uotila Fanni, FAU, Tanhuankatu 2, Nansotalo 2. krs, tila 55, 37100 Nokia, korutaide
  7. Ala-Uotila Maarit, Nansotalo, Tanhuankatu 2, 37100 Nokia, kuvataide
  8. Alvinen Hanna, Nansotalo, Tanhuankatu 2 , 37100 Nokia, maalaus
  9. Appelqvist Satu, TeinSen Keramiikka, Nansotalo, Tanhuankatu 2, 37100 Nokia, keramiikka
  10. Byström Tomas, Nansotalo, Tanhuankatu 2, 37100 Nokia, maalaus
  11. Hyttinen Leena, Nansotalo, Tanhuankatu 2, 3.kerros, 37100 Nokia, keramiikka
  12. Ihanta Tuija, Nansotalo, Tanhuankatu 2, 37100 Nokia, maalaus
  13. Iso-Lähteenmäki Minna, Nansotalo, Tanhuankatu 2, 37100 Nokia, grafiikka, kuvataide, maalaus
  14. Iso-Lähteenmäki Sauli, Nansotalo, Tanhuankatu 2, 37100 Nokia, grafiikka, kuvataide, maalaus
  15. Kivipelto Leena, Nansotalo, Tanhuankatu 2, 37100 Nokia, grafiikka, keramiikka, kuvanveisto
  16. Kortelainen Jaana, Nansotalo, Tanhuankatu 2, 37100 Nokia, kuvataide
  17. Kuronen Matti, Nansotalo, Tanhuankatu 2, 37100 Nokia, kuvataide
  18. Lampinen Anu-Riikka, Nansotalo, Tanhuankatu 2, 37100 Nokia, kuvitus
  19. Lampinen Merja, Punainen Ruukku, Nansotalo, Tanhuankatu 2, 37100 Nokia, keramiikka
  20. Manner Heli, Nansotalo, Tanhuankatu 2, 37100 Nokia, kuvataide
  21. Merikallio Silja, Nansotalo, Tanhuankatu 2, 37100 Nokia, keramiikka
  22. Oinas-Yliniemi Mervi, Recoded, Nansotalo, Tanhuankatu 2, 37100 Nokia, muotoilu
  23. Piepponen Tuija, Nansotalo, Tanhuankatu 2, 37100 Nokia, kuvataide
  24. Pitkänen Päivi, Nansotalo, Tanhuankatu 2, 37100 Nokia, maalaus
  25. Saarreharju Sanna, Nansotalo, Tanhuankatu 2, 37100 Nokia, keramiikka
  26. Schultz Heli, Nansotalo, Tanhuankatu 2, 37100 Nokia, korutaide
  27. Tuomi Kaisa-Tuulia, Nansotalo, Tanhuankatu 2, 37100 Nokia, maalaus
  28. Vänni Iida, Rugs by Iipi, Nansotalo, Tanhuankatu 2, 37100 Nokia, tekstiilitaide
  29. Walin Eeva-Maija, Nansotalo, Tanhuankatu 2, 3.kerros, 37100 Nokia, maalaus
  30. Westlin Meri, Nansotalo, Tanhuankatu 2, 3. kerros, 37100 Nokia, kuvataide
  31. Öhman Liisa Tarleena, Nansotalo, Tanhuankatu 2, 37100 Nokia, keramiikka, kuvanveisto, kuvataide
  32. Virtanen Outi, Sokru, Tehdassaari, Isotehdas, Souranderintie 2b, 37120 Nokia, maalaus
  33. Viljanen Jonna, Raatikonkatu 2, 37120 Nokia, kuvataide

ORIVESI                                                                 

  1. Pasin Tehdas, Ensintie 3, 35100 Orivesi, kuvataide

PIRKKALA                                                              

  1. Kokko Pentti, Ateljee Villa Tilkku, Majaniementie 4, 33850 Kaitalankulma, kuvataide
  2. Virta Tuija, Mustimäenkuja 18, 33950 Pirkkala, kuvataide
  3. Sabel Ohto, Ateljee Ohto Sabel, Lasikaari 10, 33960 Pirkkala, kuvataide
  4. Krossbeck-Juhola Arja, Ateljee Arja Krossbeck, Kranstolpantie 82, 33980 Pirkkala, kuvanveisto, kuvataide, maalaus

RUOVESI                                                                

  1. Lehtonen Anurag, Vinsanvilla, Pöytäniementie 185, 34600 Ruovesi, maalaus

SASTAMALA                                                         

  1. Mäkelä Anne, Riippiläntie 261, 38100 Sastamala, grafiikka, kuvataide
  2. Tainan savipaja, Tupurlantie 7 B, 38420 Häijää, keramiikka
  3. Pentti Leena, Korupaja Hopeakuu, Hahmajärventie 275, 38460 Sastamala, korutaide, kuvataide, käsityö

TAMPERE                                                              

  1. Merta Juha, Tampellan Esplanadi 7 A TH 2, 33100 Tampere, kuvataide
  2. Saksanen Katja, Kaamos vintage, Sukkavartaankatu 10, 33100 Tampere, kuvataide
  3. Marjamäki Rami, Prokuvat, Tuomikirkonkatu 8, 33100 Tampere, valokuvaus
  4. Linder Susanna, Galleria SirLii, Erkkilänkatu 9, 33100 Tampere, kuvataide
  5. Svensk Sirkka-Liisa, Galleria SirLii, Erkkilänkatu 9, 33100 Tampere, lasitaide
  6. Hurmila Anni, Pellavatehtaankatu 9 D 49, 33100 Tampere, maalaus
  7. Hursti Terhi, Pellavatehtaankatu 9 B, 33100 Tampere, kuvataide, maalaus
  8. Vyborna-Turunen Jana, Pellavatehtaankatu 9 B, 33100 Tampere, muotoilu
  9. Pappilan Sunday Shop, Ojakatu 1, 33100 Tampere, sisustustaide
  10. AvaraTaide, Galleria Ronga, Rongankatu 1 C 9, 33100 Tampere, kuvataide
  11. EMC Salminen, Työhuone Ronga, Rongankatu 13, 33100 Tampere, kuvataide
  12. HAY Second Hand, Työhuone Ronga, Rongankatu 13, 33100 Tampere, käsityö
  13. Heikkinen Ira, Työhuone Ronga, Rongankatu 13, 33100 Tampere, muotoilu
  14. Heinä Enni, Työhuone Ronga, Rongankatu 13, 33100 Tampere, käsityö
  15. Oleksia design, Otavalankatu 3, 33100 Tampere, grafiikka, keramiikka, lasitaide
  16. Ylinen Kirsi, Tanssikoulu Hip hop house, Otavalankatu 4, 33100 Tampere, korutaide, kuvataide, puvustustaide
  17. Käsityökortteli – Kehräsaaren kauppa, Kehräsaari 1, 33200 Tampere, käsityö
  18. Ruotsalainen Toni-Petri, Hallituskatu 27, 33200 Tampere, grafiikka, kuvataide, maalaus
  19. Pohjola Ulla, Pieni Taidegalleria, Tukkateekki, Näsilinnankatu 28, 33200 Tampere, kuvataide
  20. Studio Palojärvi, Näsilinnankatu 28 (käynti sisäpihalta), 33200 Tampere, valokuvaus
  21. Taideyhdistys 7Boheemia ry, Näsilinnankatu 28 E, 2. kerros, 33200 Tampere, kuvataide
  22. Teerenhovi Suvi, Suvis puppets and arts, Näsilinnankatu 28 E 4A, 33200 Tampere, kuvanveisto
  23. Vilén Johanna, Kuussa ja Maassa oy, Näsilinnankatu 28 E, 2. kerros, 33200 Tampere, grafiikka, kuvataide, maalaus
  24. Lehto Jarmo, Ateljee Taidelehto, Näsilinnankatu 23 D 3 (käynti sisäpihalta), 33210 Tampere, kuvataide, maalaus, valokuvaus
  25. Puikkonen Paula, Galleria Koppelo, Kauppakatu 14, 33210 Tampere, maalaus
  26. Valokuvakeskus Nykyaika, Kauppakatu 14, 33210 Tampere, valokuvaus
  27. Erkkilä Marjaleena, Cafe Keidas, Puutarhakatu 17, 33210 Tampere, grafiikka, kuvataide, maalaus
  28. Modus ry, Terde, Väinö Linnan aukio 13, 33210 Tampere, muotoilu
  29. Grafiikanpaja Himmelblau: Veera Kopsala – Niina Mantsinen – Mikael Kihlman, Finlaysoninkuja 9, 33210 Tampere, grafiikka, kuvataide
  30. Kollektiivi 4B, Finlaysoninkuja 9, kerros 4 B, 33210 Tampere, kuvataide
  31. Hanni Pälvi, Taidekeskus Mältinranta, Kuninkaankatu 2, 33210 Tampere, grafiikka, kuvataide
  32. Tampereen Taiteilijaseuran Taidelainaamo, Taidekeskus Mältinranta, Kuninkaankatu 2, 33210 Tampere, kuvataide
  33. Galleria Rajatila, Hämeenpuisto 10, 33210 Tampere, kuvataide
  34. Laiti Marianne, Galleria Saskia, Pirkankatu 6, 33210 Tampere, kuvataide, maalaus,, piirustus
  35. Kiviniemi Petri, Studio Galleria Kiviniemi, Pirkankatu 10, Pyynikin uimahallin liiketilat, 33230 Tampere, kuvanveisto, kuvataide, maalaus
  36. Feinik Pia, Pirkankatu 1, sisäpiha (käynti Mariankadun puolelta), 33230 Tampere, grafiikka, kuvataide, maalaus
  37. TH-PAJA Fine Art Photography: Tonny Hernesniemi – Jari Laamanen, Pyynikintori 4-6, 33230 Tampere, valokuvaus
  38. Cumini Anne, Mahdollisuuksien Tila, Selininkatu 5, 33240 Tampere, grafiikka, kuvataide, maalaus
  39. Launis Sirpa, Mahdollisuuksien Tila, Selininkatu 5, 33240 Tampere, kuvataide, maalaus, piirustus
  40. Rakennuskulttuurikeskus Piiru, Uittajankatu 10, 33250 Tampere, rakennustaide
  41. Laurila Laura, Hennerinkatu 14, 33270 Tampere, kuvataide
  42. Hannula Inka, Hennerinkatu 14, 33270 Tampere, kuvataide, maalaus
  43. Raudaskoski Teemu, Hennerinkatu 14, 33270 Tampere, maalaus
  44. Sironen Tuija, Haapalinnantori, Vuokonraitti 6 (ajo huoltotien kautta), 33270 Tampere, grafiikka, rakukeramiikka
  45. Tampereen Taidehalli, Pispalan valtatie 131, 33270 Tampere, kuvataide
  46. Syrjänen Satu, Soraharjunkatu 2 a, 33270 Tampere, keramiikka, kuvanveisto, muotoilu
  47. Syrjänen Taru, Lasistudio Taru Syrjänen, Soraharjunkatu 2 a, 33270 Tampere, lasitaide, muotoilu
  48. Hiedanrannan Paja, Tehdaskartanonkatu 28, 33400 Tampere, käsityö
  49. Galleria Muuntotila, Tehdaskartanonkatu 38, 33400 Tampere, kuvataide
  50. Kartanokahvila Mielihyvin, Tehdaskartanonkatu 38, 33400 Tampere, kuvataide
  51. Tampereen valokuvausseura ry, Hiedanrannan kartano, tehdaskartanonkatu 38, 33400 Tampere, valokuvaus
  52. Rientolan Savipaja, Federleynkatu 19, 33400 Tampere, keramiikka
  53. Sillanpää Saara, Ritalankatu 13, 33400 Tampere, kuvataide
  54. Lasikilta, Lähteenkatu 11, 33500 Tampere, lasitaide
  55. Kiiveri Niina, Työhuone Kylpylä, Ilmarinkatu 9, 33500 Tampere, kuvataide
  56. Korjonen Kristiina, Työhuone Kylpylä, Ilmarinkatu 9, 33500 Tampere, maalaus
  57. Senni Aleksandra, Työhuone Kylpylä, Ilmarinkatu 9 (käynti sisäpihalta), 33500 Tampere, kuvataide
  58. Tiainen Heli, Työhuone Kylpylä, Ilmarinkatu 9, 33500 Tampere, kuvataide
  59. Kallio Sini, Mimosa Cafe&Bakery, Itsenäisyydenkatu 16, 33500 Tampere, kuvataide
  60. Kallio Katri, Mimosa Cafe&Bakery, Itsenäisyydenkatu 16, 33500 Tampere, valokuvaus
  61. Grafiikanpaja Akvatinta, Itsenäisyydenkatu 16 K, 33500 Tampere, grafiikka
  62. Turula Tuuni, Itsenäisyydenkatu 16 K, 33500 Tampere, kuvataide
  63. Toivonen Marja, Itsenäisyydenkatu 16 K, 33500 Tampere, lasitaide
  64. Seddiki Pirjo, Huihai Studio, Petsamonkatu 14 (käynti Ilvespuiston puolelta), 33500 Tampere, maalaus
  65. Kirkinen Anu, Taidetyöhuone, Sammonkatu 10, LH 9 (kulku Kaalamon aukiolta), 33540 Tampere, korutaide, käsityö
  66. Varis Essi, Kaskitie 11 (kulku Kaalamon aukiolta), 33540 Tampere, kuvataide
  67. Jääskeläinen Soile, Tampereen Ateljeetalo Hälläpyöränkatu 3-5 B 5, 33540 Tampere, kuvataide
  68. Kallinen Jarmo, Tampereen Ateljeetalo Hälläpyöränkatu 3-5 B 5, 33540 Tampere, kuvataide
  69. Kaynar Zeynep, Kissanmaankatu 11, 33530 Tampere, kuvataide, maalaus, piirustus
  70. Matikainen Hannamari, Aarikkalankatu 24 (käynti lastauslaiturin kautta), 33530 Tampere, grafiikka, kuvataide, maalaus
  71. Erkkilä Ida, Keramiikkapaja Ilosa, Aarikkalankatu 24, 33530 Tampere, keramiikka
  72. Kivioja Laura, Keramiikkapaja Ilosa, Aarikkalankatu 24, 33530 Tampere, keramiikka
  73. Toni Jouni, Ali-Huikkaantie 33 B, 33560 Tampere, maalaus
  74. Luostarinen Patra, Ali-Huikkaantie 33 B, 33560 Tampere, maalaus
  75. Janka Julia, AH! Ateljeet, Ali-Huikkaantie 33 B, 2. krs, huone F, 33560 Tampere, grafiikka, kuvitus, muotokuvamaalaus
  76. Merta Petri, AH! Ateljeet, Ali-Huikkaantie 33 B, 33560 Tampere, grafiikka, kuvataide, maalaus
  77. Louhi Aino, AH! Ateljeet, Ali-Huikkaantie 33 B, 33560 Tampere, kuvataide, kuvitus, sarjakuva
  78. Turtiainen Kristiina, AH! Ateljeet, Ali-huikkaantie 33 B, 33560 Tampere, maalaus
  79. Hussain Raman, Takahuhdin Taidekeskus, Kirjavaisenkatu 17, 33560 Tampere, kuvanveisto, kuvataide
  80. Laitakari Heta, Takahuhdin Taidekeskus, Kirjavaisenkatu 17, 33560 Tampere, kuvataide
  81. Lilja Virve, Takahuhdin Taidekeskus, Kirjavaisenkatu 17, 33560 Tampere, grafiikka, maalaus
  82. Mäkelä Kalevi, Takahuhdin Taidekeskus, Kirjavaisenkatu 17, 33560 Tampere, kuvanveisto, kuvataide, maalaus
  83. Incerti Giovanna, IncertiMomenti, Katajamäenkatu 13, 33560 Tampere, keramiikka, kuvanveisto
  84. Kivi Lea, Jupiter-talo, Vehnämyllynkatu 6, 33560 Tampere, kuvanveisto, kuvataide, maalaus
  85. Rinnet-Liius Anne, Jupiter-talo, Vehnämyllynkatu 6, 33560 Tampere, kuvatade
  86. Seppälä Leena, Jupiter-talo, Vehnämyllynkatu 6, 33560 Tampere, kuvataide
  87. AhlmanEdu – kuvataidelinja, Ateljee Värinä, Hallilantie 24, F-rakennus, 33820 Tampere, kuvataide
  88. Aspholm-Flik Nanna, _nannatextiles co Taito Pirkanmaa, Kolunkylä, Säynävälahdentie 62, 34240 Kämmenniemi, kuvataide, käsityö

VALKEAKOSKI                                                      

  1. Rapolan Kuvanveistäjät RAKU ry, Valkeakoskenkatu 10, 37600 Valkeakoski, keramiikka
  2. Päivölän opiston kuvataide- ja arkkitehtuurilinja, Päivöläntie 52, 37770 Tarttila, arkkitehtuuri, kuvataide, valokuvaus
  3. Tanja Seppänen, Päivölän Kellari Galleria, Päivöläntie 52, 37770 Tarttila, kuvataide
  4. Navetan syke, Lipontie 903, 37850 Metsäkansa, kuvataide

VESILAHTI                                                             

  1. Kaapu Susanna, Rämsööntie 1162, 37350 Vesilahti, kuvataide, kuvitus, maalaus

YLÖJÄRVI                                                               

  1. Riekko Elisa, Valkamatie 2, 33450 Siivikkala, kuvataide
  2. Ylöjärven taideyhdistys ry, Kulttuuritalo Saurio, Sauriontie 1, 33470 Ylöjärvi, kuvataide